دکتر افشین تاج دینی

جراح و متخصص بیماری های چشم

لازک، لیزیک، فمتولیزیک، فیکو، فمتوفیکو، جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

آدرس مطب

کرج، جهانشهر، بلوار مولانا، رو به روی کلینیک نوردیدگان، ساختمان سروش

ساعت کاری

سه شنبه ها: ۱۷:۳۰ تا ۲۰:۳۰
پنج شنبه ها: ۱۰:۰۰ تا ۱۴:۰۰

لیزیک بهتر است یا لازک؟

لیزیک بهتر است یا لازک؟

آنچه در این مقاله می خوانید :

هدف از روش‌های لیزری برای اصلاح عیوب انکساری مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم، ایجاد تغییر در انحنای قرنیه است. درواقع با این تغییر می‌توان تصویری که روی شبکیه تشکیل نمی‌شده را روی شبکیه متمرکز کرد. این امر اساس اصلاح هرگونه عیب انکسار است.

برای تغییر انحنای قرنیه می‌توان از سه روش لازک، PRK و لیزیک استفاده كرد.

در روش لازک و PRK که با یکدیگر تفاوت‌های تکنیکی بسیار کوچکی دارند، لیزر به صورت مستقیم روی سطح قرنیه تابانده می‌شود. در روش لیزیک نیز ابتدا لایه‌ای با ضخامت بین ۱۰۰ تا ۱۶۰ میکرون با تیغ یا لیزر از سطح قرنیه برداشته می‌شود و بعد از استفاده از لیزر دوباره این لایه که به اصطلاح «Flap» نامیده می‌شود، روی قرنیه خوابانده می‌شود.

 

لیزیک بهتر است یا لازک؟

 

مقایسه لیزیک و لازک

اصلی ترین تفاوت لیزیک و لازک به میزان ضخامت برش بافت قرنیه برمی گردد.

در روش لیزیک، بخشی از لایه استروما برداشته می شود ولی در روش های لازک و پی آرکی، فقط لایه اپیتلیوم بلند می شود. از آن جایی که لازک عمل کم خطرتری نسبت به لیزیک به شمار می آید افراد بسیار زیادی این روش را به عمل لیزیک ترجیح می دهند. پس از عمل لازک چشم، احتمال ابتلا به خشکی چشم نیز کمتر است. اما عمل لیزیک به لحاظ اثربخشی، بسیار فوق العاده است. احتمال پسرفت لیزیک بسیار پایین است و تنها پنج الی درصد بیماران ممکن است در سال های بعد به درمان های بعدی نیاز پیدا کنند.

به همین علت باز هم تاکید می شود که پس از انجام آزمایشات و معاینات پزشکی، تصمیم نهایی برای انتخاب روش عمل جراحی چشم بهتر است از سوی پزشک جراح با توجه به آناتومی چشم شما گرفته شود.

 

روش لیزیک چشم

 

در روش لیزیک، با کمک دستگاهی به نام میکروکراتوم، یک لایه بسیار نازک از سطح قرنیه برداشته می شود. سپس پزشک جراح و متخصص چشم به منظور رفع انحنای اضافی قرنیه لیزر را با مکان مشخصی از آن می تاباند؛ پس از عمل لایه برداشته شده سر جای خود، بازگردانده می شود.

ممکن است برای چند روز تا بهبود قرنیه، کمی تاری، تحریک و حساسیت به نور را تجربه کنید. پس از چند روز، بانداژ برداشته می شود. برای روز اول یا دو روز بعد از عمل مقداری داروی ضد درد به شما داده می شود. از قطره های چشمی نیز استفاده خواهید کرد.

در مجموع، بهبودی اولیه چند روز طول می کشد. بینایی تثبیت می شود اما پس از آن بهبود اولیه بسیار کاربردی است. اگرچه بهبودی کامل ممکن است حدود یک ماه طول بکشد، اکثر بیماران می‌توانند پس از برداشتن لنز بانداژ، فعالیت‌های عادی خود از جمله بازگشت به سر کار را از سر بگیرند. بینایی شما باید به تدریج در طول روند بهبودی روز به روز بهتر شود.

افرادی با قرنیه نازک، صاف یا مبتلا به خشکی چشم برای انجام لیزیک گزینه مناسبی نیستند، این افراد می توانند با موفقیت و اطمینان خاطر جراحی لازک انجام دهند.

 

عوارض لیزیک

این عمل درد خیلی زیادی ندارد اما گاهی اوقات ممکن است با برخی عوارض روبرو شوید و احتمال دارد که این عوارض چندین هفته ماندگار باشند:

  • احساس خارش و سوزش در چشم که کاملا طبیعی است.
  • لکه های خون در چشم
  • آب ریزش چشم
  • احساس خشکی در چشم، این عمل ممکن است موجب خشکی شود و این خشکی تا ۶ ماه ماندگار باشد و این خشکی طبیعی است .پزشک برای رفع این مشکل قطره اشک تجویز می کند.
  • تاری دید
  • حساسیت به نور چراغ و خورشید

 

روش لازک چشم

 

در عمل لازک، بدون استفاده از لیزر پنجاه میکرومتر از بافت قرنیه برداشته می شود و سپس سطح آن از طریق لیزر شکل دهی می شود. در این روش نیز مانند روش پی آر کی، یک لنز تماسی به مدت چند روز به عنوان پانسمان روی چشم قرار خواهد گرفت.

اگر بافت قرنیه به طور یکنواخت برداشته نشود، ممکن است به آستیگماتیسم مبتلا شوید. این می تواند منجر به نیاز به استفاده از عینک یا تماسی شود.

اگر فلپ ایجاد شده در حین لیزیک به خوبی بهبود نیابد، ممکن است خطر عفونت را افزایش دهید. ممکن است اشک بیش از حد تولید کنید یا در چشم احساس ناراحتی کنید.

لازک برای افراد با فعالیت بالا، کسانی که به واسطه شغل در معرض صدمه چشمی هستند و افرادی که نمی توانند از لنز تماسی استفاده کنند مناسب است.

 

عوارض لازک

 

دوران بهبود لازک طولانی‌تر از لیزیک است، چون اتصال مجدد لایه اپیتلیوم مدتی طول می‌کشد و محلول الکل نیز چشم را تحریک کرده است. دوران بهبود پس از لازک 4 تا 7 هفته است و بیمار بینایی کامل را پس از 1 تا 2 هفته به دست می‌آورد:

  • احساس وجود یک جسم خارجی در چشم به مدت یک تا چهار روز پس از عمل جراحی لازک
  • احتمال کاهش دید بیمار در شرایط کم‌نوری حتی تا ۱۲ ماه پس از عمل جراحی لازک
  • خشکی چشم و نیاز به استفاده از قطره
  • دید کدر و مبهم تا چند ماه اول پس از عمل جراحی

 

مقایسه هزینه عمل لیزیک و لازک

 

هزینه عمل جراحی رفع عیوب انکساری چشم، ثابت نیست و به پارامترهای مختلفی از جمله، بیمارستان و یا مرکز درمانی که در آن جراحی انجام می شود، پزشک جراح، تکنیک مورد استفاده در جراحی و پیشرفته بودن دستگاه های مورد استفاده بستگی دارد.

در جراحی لیزیک، جراح از دو لیزر مختلف استفاده می کند، لیزری که فلپ را ایجاد می کند و سپس لیزری که قرنیه را تغییر می دهد. در طول لازک، تنها یک لیزر استفاده می شود. لیزری که قرنیه را تغییر شکل می دهد.

پیش از انجام عمل جراحی چشم به منظور حذف عینک، حتما از انتخاب بهترین دکتر اطمینان حاصل نمایید چرا که حاذق بودن پزشک تاثیری سرنوشت ساز در نتیجه عمل شما خواهد داشت.

 

سوالات متداول

 

1- لیزیک بهتر است یا لازک؟

می‌توان گفت عمل لیزیک (Lasik) محبوب‌ترین جراحی لیزر چشم است، اما برای افرادی که شرایط جراحی لیزیک را ندارند، PRK یا عمل لازک (لازیک) در مقایسه با لیزیک، گزینه ای با نتایج بهتر است.

لیزیک برای چه کسانی مناسب نیست؟

پرده یا فلپ ساخته‌شده در لیزیک ممکن است تا 7 سال باقی بماند، انجام عمل لیزیک برای ورزشکاران، خلبانان جنگی یا هرکسی که قرینه چشم او در معرض آسیب‌دیدگی است بسیار پرخطر است.

 

لازک چه مزایایی نسبت به لیزیک دارد؟

عمل جراحی لازک دارای عوارض جانبی کمتر و احتمال عدم موفقیت کمتر است. از دیگر ویژگی‌های لازک می‌توان به این موارد اشاره کرد، عدم نیاز به شکاف قرنیه و قرینه تضعیف نمی‌شود، انجام آن آسان‌تر بوده و به دستیار نیاز نیست. جراح راحت‌تر می‌تواند این عمل را یاد بگیرد، منحنی یادگیری آن کوتاه‌تر است. این عمل را می‌توان بیش از یک مرتبه انجام داد.

 

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *