دکتر افشین تاج دینی

جراح و متخصص بیماری های چشم

لازک، لیزیک، فمتولیزیک، فیکو، فمتوفیکو، جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

آدرس مطب

کرج، جهانشهر، بلوار مولانا، رو به روی کلینیک نوردیدگان، ساختمان سروش

ساعت کاری

سه شنبه ها: ۱۷:۳۰ تا ۲۰:۳۰
پنج شنبه ها: ۱۰:۰۰ تا ۱۴:۰۰

اقدامات بعد از عمل لیزیک

مراقبتهای بعد از جراحی لیزیک چشم

آنچه در این مقاله می خوانید :

لیزیک یک جراحی است و مثل هر جراحی دیگری، بخش زیادی از اثربخشی اش وابسته به مراقبتهای پس از عمل است. قبل از هرچیز باید بدانیم چشم های شما بعد از عمل لیزیک بلافاصله شروع به ترمیم میکنند. اما طبیعی است که چند هفته بعد ازعمل، تغییراتی مثل تاری دید و نوسانات بینایی را تجربه کنید.

اهمیت مراقبت های بعد از عمل لیزیک

لیزیک یک عمل سرپایی است که معمولا در عرض 30 دقیقه برای اصلاح عیوب انکساری بینایی انجام می شود. این یک روش ایمن با زمان بهبودی سریع در نظر گرفته می شود. معمولاً پس از انجام عمل لیزیک می توانید در عرض یک روز یا بیشتر به فعالیت های عادی خود بازگردید.

جراح و تیم مراقبت جراحی شما یک برنامه مراقبت پس از عمل را برای شما تهیه می کنند تا بعد از جراحی آن را دنبال کنید تا بهبود یابد. مراقبت پس از لیزیک برای بهبودی و حصول اطمینان از نتایج مطلوب جراحی ضروری است.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) گزارش می دهد که بیش از 95 درصد از افرادی که تحت عمل لیزیک قرار می گیرند از نتیجه کار راضی هستند. از آنجایی که این یک روش جراحی است که شکل قرنیه شما را برای همیشه تغییر می دهد، خطراتی نیز وجود دارد.

میزان عوارض جانبی احتمالی زمانی کاهش می‌یابد که بعد از عمل از چشمان خود مراقبت مناسبی داشته باشید. مراقبت از چشمان خود و پیروی از برنامه مراقبتی پس از جراحی می تواند جدول زمانی بهبودی را تسریع کند، رضایت شما را از عمل بهبود بخشد و عوارض احتمالی را به حداقل برساند.

اقدامات بعد از لیزیک

مراقبت پس از لیزیک چیست؟

مراقبت پس از لیزیک شامل چندین فاکتور است، مانند قرار ملاقات های بعدی با جراح، برنامه بهبودی که باید رعایت کنید و دستورالعمل های خاصی که باید در نظر داشته باشید. به طور کلی مراقبت های بعد از لیزیک نحوه مراقبت از چشم های خود پس از جراحی است، بنابراین با جراحی به نتایجی که به دنبال آن هستید می رسید.

لیزیک شامل استفاده از یک لیزر تخصصی برای ایجاد یک فلپ کوچک در لایه خارجی قرنیه به منظور دسترسی و برداشتن بافت زیرین با لیزر دوم است که شکل قرنیه را تغییر می‌دهد تا عیوب انکساری که بینایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد اصلاح شود. این فلپ در عرض چند روز بدون نیاز به بخیه یا مداخله پزشکی اضافی دوباره بسته می شود.

در طول فرآیند بهبودی، مهم است که از مالیدن چشم ها یا انجام هر کاری که ممکن است منجر به عفونت در زخم یا کندن فلپ شود، خودداری کنید. یک برنامه مراقبتی پس از لیزیک اغلب شامل قطره های چشمی برای کمک به خشکی چشم و مرطوب نگه داشتن چشم می شود. همچنین ممکن است برای رفع ناراحتی که ممکن است در یک یا دو روز اول رخ دهد، یک مسکن برای شما تجویز شود.

شما باید 24 تا 48 ساعت پس از عمل لیزیک به پزشک خود مراجعه کنید تا بتواند بهبودی و بینایی شما را بررسی کند. آنها همچنین ارزیابی خواهند کرد که آیا تغییری در برنامه مراقبت لازم است یا خیر. قرار ملاقات های پیگیری باید حداقل تا شش ماه پس از جراحی ادامه یابد تا اطمینان حاصل شود که بهبودی مطابق انتظار پیش می رود.

24 ساعت اول پس از عمل لیزیک برای بهبودی سالم بسیار مهم است. در این مدت باید تا حد امکان از خستگی چشم خودداری کنید. شما معمولاً می‌توانید فعالیت‌های عادی روزمره‌ را ظرف یک یا دو روز پس از انجام عمل لیزیک از سر بگیرید.

مالیدن چشم بعد از عمل لیزیک

باید ها و نباید ها پس از لیزیک

6 ساعت اول پس از لیزیک: چشمان خود را بسته نگه دارید و از نورهای روشن اجتناب کنید. این احتمال وجود دارد که در چند ساعت اول پس از جراحی کمی احساس ناراحتی کنید. پزشک ممکن است برخی داروها را برای درد و احتمالاً قطره های چشمی تجویز کند تا چشمان شما را روان نگه دارد و از عفونت پاک کند.

24 ساعت اول پس از لیزیک: تا حد امکان از فشار دادن چشم خود جلوگیری کنید. حتی الامکان از مطالعه، تماشای تلویزیون و زمان تماشای صفحه نمایش، از جمله تلفن های هوشمند، بازی های ویدیویی و رایانه خودداری کنید. احتمالاً به شما یک محافظ چشم داده می شود تا حداقل در شب از آن استفاده کنید تا از ضربه زدن یا مالیدن چشمان خود جلوگیری کنید. می توانید یک روز بعد از عمل لیزیک دوش بگیرید. مراقب باشید که صابون یا سایر محصولات شیمیایی وارد چشم شما نشود. به محض اینکه دید شما به اندازه کافی واضح باشد، رانندگی در امنیت خواهید داشت.

1 تا 2 هفته پس از لیزیک: معمولاً می توانید در عرض یک هفته پس از عمل لیزیک ورزش را شروع کنید، اما باید حداقل تا یک ماه از ورزش های تماسی خودداری کنید. برای محافظت از چشمان خود در برابر اشعه ماوراء بنفش، هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب از عینک آفتابی استفاده کنید و از قطره های چشمی ارائه شده برای به حداقل رساندن خشکی چشم استفاده کنید. حداقل یک یا دو هفته بعد از لیزیک از آرایش، کرم یا لوسیون دور چشم خودداری کنید تا این محصولات وارد چشم شما نشوند و به طور بالقوه باعث عفونت نشوند. همچنین باید حداقل تا دو هفته پس از لیزیک از شنا در آب‌هایی که ممکن است آلوده باشند، مانند استخرها، جکوزی‌های آب گرم، اقیانوس‌ها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها خودداری شود.

1 ماه پس از لیزیک: در این مرحله، معمولاً می توانید به فعالیت های سنگین از جمله ورزش بازگردید. ممکن است بخواهید برای مدتی از عینک های ورزشی استفاده کنید تا به چشمان شما کاملاً التیام یابد.

3 تا 6 ماه پس از لیزیک: در این مدت، چشم های شما به بهبودی ادامه می دهند و بینایی شما به تدریج بهبود می یابد. عیوب انکساری قابل توجه، مانند نزدیک بینی شدید (نزدیک بینی)، به طور بالقوه ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا بهبود یابد، زیرا این جراحی ها می توانند تهاجمی تر از جراحی های اصلاح کننده شرایط خفیف تر باشند. به حضور در تمام قرار ملاقات های بعدی با پزشک خود ادامه دهید و به برنامه بهبودی که توسط تیم مراقبت جراحی خود مشخص شده است پایبند باشید.

دکتر افشین تاج دینی؛ جراح و متخصص بیماری های چشم در کرج

آدرس مطب : کرج، جهانشهر، بلوار مولانا، رو به روی کلینیک نوردیدگان، ساختمان سروش

ساعات کاری : سه شنبه (از ۱۷:۳۰ تا ۲۰:۳۰) و پنج شنبه (از ۱۰:۰۰ تا ۱۴:۰۰)

اثرات جانبی جراحی لیزیک

همه افراد متفاوت هستند و عمل لیزیک برای هر فردی شخصی سازی می شود. به این ترتیب، روند بهبودی و برنامه مراقبت های پس از آن می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. حتماً برنامه ای را که توسط تیم مراقبت های جراحی خود مشخص شده است را برای نتایج مطلوب دنبال کنید.

اختلالات بینایی مانند دید ضعیف در شب، تابش خیره کننده و هاله اطراف چراغ ها و دوبینی می تواند از عوارض لیزیک باشد. ممکن است برای چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشند. خشکی بیش از حد چشم می تواند تا شش ماه پس از لیزیک ادامه داشته باشد.

اگر پس از لیزیک از چشم ها به درستی مراقبت نشود، عوارض ناشی از بهبود فلپ، مشکلات بینایی یا عفونت ممکن است رخ دهد. برای به حداقل رساندن خطرات و عوارض احتمالی ناشی از لیزیک، مراقبت از چشمان خود در طول فرآیند بهبودی ضروری است.

رانندگی بعد از جراحی لیزیک

نکات مراقبت پس از جراحی لیزیک

پس از این روش کم تهاجمی، پزشک پروتکل بهبودی را توصیه می کند، پروتکلی که باعث بهبود سریع و نتایج بینایی بهتر می شود. این نکات می تواند به شما کمک کند در برابر بیشتر خطرات جراحی لیزیک محافظت کنید.

 1. از فعالیت هایی که باعث خستگی چشم می شود خودداری کنید.

در 24 ساعت اول پس از انجام لیزیک، باید روی استراحت دادن به چشمان خود تمرکز کنید و خیلی کم انجام دهید. از فعالیت هایی که نیاز دارند چشمان خود را تحت فشار قرار دهید خودداری کنید. این شامل:

 • استفاده از کامپیوتر یا تماشای تلویزیون
 • انجام بازی های ویدیویی
 • با استفاده از گوشی هوشمند یا تبلت خود
 • خواندن متون کوچک مانند کتاب، مجلات و روزنامه ها
 1. از نورهای خشن اجتناب کنید و از عینک آفتابی محافظ و کلاه استفاده کنید.

در چند روز اول پس از جراحی، چشمان شما به نور حساس خواهند بود. وقتی در داخل خانه هستید، از نور شدید اجتناب کنید.در طول روز در ساعات تابش نور خورشید از بیرون رفتن خودداری کنید. اگر در طول روز به بیرون از منزل می روید، از کلاه لبه دار و عینک آفتابی استفاده کنید. شما می خواهید از اشعه های قدرتمند خورشید محافظت کنید.

 1. مقداری اشک مایع همراه داشته باشید و از آنها استفاده کنید.

سندرم خشکی چشم یکی از عوارض جانبی اولیه جراحی لیزیک است و این اتفاقی است که ممکن است چند هفته یا چند ماه پس از عمل برای شما اتفاق بیفتد. یک راه حل: اشک مایع را همیشه همراه خود داشته باشید  و مرتباً از آنها استفاده کنید.

 1. از اتاق ها و مکان های خشک، دود آلود و غبارآلود خودداری کنید.

اگرچه این توصیه کوتاه مدت است، اما برای چند هفته و ماه های اول پس از جراحی باقی می ماند. دود و گرد و غبار دشمنان خاموش چشم هستند و باعث خشکی چشم می شوند که منجر به تحریک و ناراحتی غیرضروری چشم می شود.

 1. ویزیت های بعدی خود را هماهنگ کنید.

معاینات منظم به پزشک اجازه می دهد تا پیشرفت شما را تحت نظر داشته باشد و هرگونه عوارض ناشی از جراحی را تشخیص دهد. یک متخصص آموزش دیده به راحتی هر گونه بی نظمی را متوجه می شود درمان می کند.

در اینجا چند نکته اضافی درباره کارهایی که باید انجام دهید و مواردی که باید از آنها اجتناب کنید پس از عمل لیزیک وجود دارد:

 • صبر کنید تا رانندگی کنید تا بتوانید به اندازه کافی واضح ببینید که این کار را انجام دهید.
 • حداقل یک ماه چشمان خود را مالش ندهید.
 • حداقل یک روز برای دوش گرفتن و شستن موهای خود صبر کنید. هنگامی که این کار را انجام می دهید، شامپو، آب دوش و صابون را تا جایی که می توانید از چشمان خود دور نگه دارید.
 • تا زمانی که پزشک توصیه کرده از محافظ چشم استفاده کنید – حداقل یک هفته در شب هنگام خواب.
 • برای چند هفته از اسپا، گرداب، جکوزی، سونا و استخر دوری کنید.
 • راحت باشید و در دو تا سه روز اول در هیچ فعالیت سنگینی مانند ورزش شرکت نکنید.
 • به مدت یک یا دو هفته از آرایش چشم یا استفاده از لوسیون یا کرم در نزدیکی چشم خودداری

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *