دکتر افشین تاج دینی

جراح و متخصص بیماری های چشم

لازک، لیزیک، فمتولیزیک، فیکو، فمتوفیکو، جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

آدرس مطب

کرج، جهانشهر، بلوار مولانا، رو به روی کلینیک نوردیدگان، ساختمان سروش

ساعت کاری

سه شنبه ها: ۱۷:۳۰ تا ۲۰:۳۰
پنج شنبه ها: ۱۰:۰۰ تا ۱۴:۰۰

بلفاروپلاستی پلک پایین

جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین

آنچه در این مقاله می خوانید :

بلفاروپلاستی پلک پایین برای آن دسته از افرادی که به خاطر پف آلودگی پلک پایین همیشه ظاهری خسته و مسن دارند، پیشنهاد مناسبی است. معمولاً کیسه‌های چربی زیر چشم به خاطر عوامل گوناگونی همچون افزایش وزن، وراثت و… به وجود می‌آیند که استرس شایع‌ترین دلیل ایجاد این مشکل است. در حال حاضر هم با وجود پیشرفت دنیای پزشکی، عمل‌هایی همچون جراحی پلک پایین به جوانسازی هرچی بیشتر چشم‌ها که بخش مهمی در چهره هستند، کمک می‌کند.

دلیل تشکیل کیسه های چربی زیر چشم

عوامل مختلفی وجود دارند که باعث ایجاد کیسه‌های چربی زیر چشم می‌شوند، یکی از این عوامل می‌تواند چاقی باشد که متأسفانه برخی به این عامل توجهی ندارند. به همین دلیل است که چاقی ایجاد کننده بسیاری از بیماری‌های ریز و درشت است. بالا رفتن سن هم یکی دیگر از عواملی به شمار می‌آید که باعث ایجاد کیسه‌های زیر چشم می‌شود، نداشتن خواب کافی و استرس را هم در این بین نباید نادیده گرفت. برخی به خاطر وراثت و ژنتیکی که دارند ممکن است با چنین مشکلی روبرو شوند و البته تیروئید و مشکلاتش را هم نباید فراموش کرد.

حدقه چشم یک نوع محفظه استخوانی درون جمجمه است. برای حفاظت هرچه بیشتر چشم، چربی‌هایی درون کیسه‌هایی در اطراف چشم وجود دارد که دیواره این کیسه‌ها طبیعتاً با افزایش سن نازک می‌شوند و در این شرایط است که چربی‌ها را به شکل بیرون‌زدگی می‌توان مشاهده کرد و شما یک حالت پف کردگی را در پلک پایین رؤیت می‌کنید. در حال حاضر درمانی که برای این مشکل وجود دارد، بلفاروپلاستی پلک پایین است.

چه کسانی کاندیدای بلفاروپلاستی پلک پایین هستند؟

نمی‌توان سن و جنسیت خاصی را برای عمل بلفاروپلاستی پلک پایین مشخص کرد؛ چراکه هر فردی زمانی که با ورم کیسه‌های زیر چشم روبرو می‌شود و کنترل و مدیریتی روی این موضوع ندارد، می‌تواند به انجام این عمل بپردازد.

قبل و بعد از جراحی پلک

برای مشاهده نمونه درمان های بیشتر کلیک نمایید

 

عمل بلفاروپلاستی پلک پایین چگونه انجام می شود؟

در عمل بلفاروپلاستی پلک پایین با توجه به شرایط بیمار مشخص می‌شود که از چه نوع بی‌حسی می‌توان استفاده کرد. برخی با بی‌حسی موضعی، برخی دیگر با بیهوشی کامل و برخی هم ممکن است بی‌حسی با آرامبخش را ترجیح دهند. سپس جراح برشی را روی پلک پایین ایجاد می‌کند تا بتواند عیوب محل را شناسایی و رفع کند. جراح می‌تواند از 2 روش برش استفاده کند.

برش از داخل که بسیار ظریف است باعث می‌شود تا جراح بتواند چربی‌های جمع شده را به راحتی بیرون بکشد و چه بسا چربی‌ها را جابجا کند. اینکه چشم از نظر ظاهری چه فرمی دارد مشخص می‌کند تا چه میزان چشم را می‌توان برداشت. برخی از جراحان به خاطر عدم تبحر در این کار با برداشت بیش از اندازه چربی، باعث ایجاد گودی ریز چشم می‌شوند، جراح در این روش برش از بخیه‌های جذبی معمولاً استفاده می‌کند و به خاطر برش از داخل شما شاهد هیچ‌گونه زخم و اسکاری هم نخواهید بود.

برش از روی پلک هم یکی دیگر از روش‌ها انجام این عمل بسیار حساس است. جراح با ایجاد برشی زیر مژه‌های پایین اقدام به تخلیه یا جابجایی چربی‌ها می‌کند. تا مدتی جای زخم بخیه‌ها وجود دارد و مشاهده می‌شود ولی به مرور مزان با استفاده از پمادهایی که جراح تجویز می‌کند، جای اسکاری باقی نمی‌ماند.

دکتر افشین تاج دینی؛ جراح و متخصص بیماری های چشم در کرج

آدرس مطب : کرج، جهانشهر، بلوار مولانا، رو به روی کلینیک نوردیدگان، ساختمان سروش

ساعات کاری : سه شنبه (از ۱۷:۳۰ تا ۲۰:۳۰) و پنج شنبه (از ۱۰:۰۰ تا ۱۴:۰۰)

بلفاروپلاستی پلک پایین چه مدت ماندگاری دارد؟

در مورد میزان ماندگاری بلفاروپلاستی پلک پایین باید گفت که اگر به جراحی مراجعه کنید که تجربه و مهارت کافی در این کار داشته باشد، یک نتیجه حدوداً 10 سال را می‌توانید در نظر بگیرید. در صورتی که از همان ابتدا به کیفیت کار و مهارت جراح توجهی نداشته باشید و برای براورد هزینه کمتر به جراحان ناوارد مراجعه کنید، طبیعتاً نتیجه خوبی را هم قادر نخواهید بود انتظار داشته باشید.

عوارض بفاروپلاستی پلک پایین

هرنوع عمل جراحی یک سری عوارضی را در پی دارد و البته برخی از عوارض بسیار نادر هستند ولی به هر حال آشنایی با عوارض هم خالی از لطف نیست. در عمل بلفاروپلاستی پلک پایین احتمال عفونت و خونریزی را باید در نظر بگیرید که البته اگر مراقبت‌های بعد جراحی را جدی بگیرید با چنین عارضه‌ای روبرو نخواهید شد.

حساسیت و میزان خشکی چشم‌ها هم تا حدودی بعد از این عمل افزایش پیدا می‌کند. در هنگام بسته شدن چشم‌ها این احتمال وجود دارد که مشکلی به وجود آید و نباید چندان نگران این موضوع بود. اگر به جراحی ناوارد مراجعه کنید، احتمال اینکه جای برش به صورت کاملاً آشکار مشاهده شود هم بسیار بالا خواهد بود.

در برخی از موارد نادر هم این مشکل به وجود آمده است که ماهیچه‌های چشم دچار آسیب شده‌اند. به صورت موقتی باید تاری دید را هم در نظر گرفت. در مواردی هم دیده شده است که بیمار به عمل اصلاحی نیاز پیدا کرده است.

عمل بلفاروپلاستی پلک پایین چقدر دردناک است؟

بلفاروپلاستی پلک پایین از جمله عمل‌هایی است که کم‌ترین میزان درد را می‌توان انتظار داشت. در ضمن استفاده از بی‌حسی قطعاً میزان درد را کاهش می‌دهد. تنها دردی که شاید شما در روز عمل احساس کنید، در دوره نقاهت دیگر آنچنان احساس دردی نخواهید داشت که البته همه چیز به مراقبت شما بستگی دارد.

آیا بعد از عمل بلفاروپلاستی پلک پایین، ظاهر چشم تغییر می کند؟

معمولاً بعد از انجام بلفاروپلاستی پلک پایین چشم‌ها متقارن‌تر می‌شوند و این یکی از مزایایی است که برای این جراحی می‌توان در نظر گرفت. البته ظاهر چشم چه قبل از عمل و چه روز بعد از عمل باید کاملاً با فرم صورت همخوانی و تناسب داشته باشد و جای هیچ‌گونه نیست.

بازگشت چربی به پلک پایین بعد از بلفاروپلاستی پلک پایین

طبق تحقیقاتی که به دست آمده است بعد از انجام بلفاروپلاستی پلک پایین دیگر لازم نیست نگرانی بابت برگشت چربی داشته باشید. برخی نگران هستند که با افزایش وزن ممکن است چربی زیر چشم برگردد که بهتر است بدانند، این اتفاق نخواهد افتاد ولی به هر حال رعایت یک سبک زندگی سالم قطعاً به نفع همه افراد و خصوصاً آن دسته‌ای است که این عمل را انجام می‌دهند.

بلفاروپلاستی پلک پایین در کرج

در مورد نحوه انجام بلفاروپلاستی پلک پایین با شما صحبت کردیم. همان‌طور که گفته شد، این عمل بسیار عمل ساده و بدون دردسری است و حتی با استفاده از بی‌حسی‌هایی که جراح با توجه به شرایط شما انتخاب می‌کند، کم‌ترین میزان درد را می‌توان انتظار داشت. دکتر افشین تاج دینی به عنوان جراح و متخصص بیماری‌های چشم در کرج می‌تواند این عمل را با حساسیت و دقت بالا و البته با هزینه‌ای مقرون به صرفه برای شما انجام دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *