دکتر افشین تاج دینی

جراح و متخصص بیماری های چشم

لازک، لیزیک، فمتولیزیک، فیکو، فمتوفیکو، جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

آدرس مطب

کرج، جهانشهر، بلوار مولانا، رو به روی کلینیک نوردیدگان، ساختمان سروش

ساعت کاری

سه شنبه ها: ۱۷:۳۰ تا ۲۰:۳۰
پنج شنبه ها: ۱۰:۰۰ تا ۱۴:۰۰

تفاوت بلفاروپلاستی و پتوز

تفاوت عمل بلفاروپلاستی و پتوز چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید :
تفاوت بلفاروپلاستی و پتوز به این صورت بوده که در بلفاروپلاستی هدف پف و بافت‌های چربی اطراف چشم است ولی در پتوز بیشتر روی عملکرد عضله بالابرنده پلک جراح تمرکز می‌کند. این 2 عمل جزء عمل‌های رایج جراحی زیبایی چشم به شمار می‌آیند. به گونه‌ای که سالیانه تعداد زیادی به خاطر زیبایی حالت چشم‌ها و برخی بیشتر برای جنبه درمانی از این دو عمل استفاده می‌کنند. با این حساب ما مناسب دانستیم که در ادامه بیشتر به بررسی این 2 عمل مهم بپردازیم.  

بلفاروپلاستی چیست؟

قبل از پرداختن به مسئله تفاوت بلفاروپلاستی و پتوز بهتر است کمی در مورد بلفاروپلاستی با شما صحبت کنیم. بلفاروپلاستی یا به قول معروف و ساده تر جراحی پلک از جمله عمل‌هایی است که در طی آن چربی‌های اضافه انباشته شده در پوست پلک به واسطه برش این قسمت پوست برداشته می‌شوند که با برداشتن حجم چربی از این قسمت، دیگر از چین و چروک‌های اطراف چشم خبری  نخواهد بود. جراح با توجه به شرایط سلامتی فرد ممکن است از بی حسی یا بیهوشی استفاده کند. چنانچه پوست پلک بالا بیش از اندازه افتاده باشد، قطعاً روی بینایی فرد هم تأثیر منفی می‌گذارد و در این شرایط این عمل جنبه زیبایی به تنهایی ندارد و باید جنبه درمانی آن را هم مدنظر قرار داد. بلفاروپلاستی پلک پایین هم به این شکل است که اگر برجستگی چربی وجود داشته باشد، جراح از برش سطح داخلی استفاده می‌کند. در مورد مناسب ترین کاندید برای انجام این عمل جراحی هم اگر بخواهیم صحبت کنیم، می‌توان گفت آن دسته از افرادی که با آویزان شدن و شل شدن پوست پلک خود روبرو شده‌اند و همین امر باعث ایجاد تغییرات آزاردهنده شده است، بهترین گزینه به شمار می‌آیند. توجه داشته باشید که این عمل جراحی نمی‌تواند حلقه‌های اطراف چشم را بهبود ببخشد یا اینکه به بهبود چروک‌های پیرامون پلک و دو ابرو هم کمک نمی کند و برای افتادگی ابرو هم به کار نمی‌آید. این نکته را هم به خاطر داشته باشید که تنها برای افتادگی پلک این عمل کاربرد ندارد بلکه برای درمان پف زیر چشم هم می‌توان از آن استفاده کرد. در مورد ماندگاری بلفاروپلاستی هم می‌توان یک پروسه 10 الی 12 سال را با توجه به مهارت و کیفیت کار جراح در نظر گرفت. برای انجام عمل بلفاروپلاستی محدودیت سنی وجود ندارد. قبل و بعد بلفاروپلاستی

قبل و بعد از عمل بلفاروپلاستی 

 پتوز چیست؟

مهم ترین تفاوت بلفاروپلاستی و پتوز را به راحتی در معرفی پتوز می‌توان مورد بررسی قرار داد. به این دلیل که پتوز به پف و پوست بالایی پلک ربطی ندارد. معمولاً زمانی که لبه‌های پلک بالایی پایین بیاید و بخشی از چشم را بگیرد به آن پتوز می‌گویند. با این حساب می‌توان گفت که پتوز به افتادگی لبه‌های فوقای چشم گفته می‌شود و عمدتاً پتوز پلک تحتانی هم وجود دارد ولی نیست به پلک فوقانی از آن چنان اهمیتی برخوردار نیست. پتوز پلک فوقانی را در درجه‌های مختلفی می‌توان دسته بندی کرد. یعنی پتوز می‌تواند کم، متوسط یا شدید باشد. زمانی که درجه پتوز شدید باشد، قطعاً فرد در میدان بینایی خود دچار مشکل می‌شود و به راحتی نمی تواند اطراف را ببیند. معمولاً با پایین آمدن غیر معمول پلک بالا چشم‌ها هم دچار افتادگی می‌شوند و در این شرایط فرد بیشتر به خاطر جنبه درمانی است که عمل پتوز را باید انجام دهد. بسیاری از کودکانی که از بدو تولد دچار پتوز هستند، با پتوز مادرزادی روبرو هستند و این مشکل به این دلیل به وجود می‌آید که عضله‌ای که مسئولیت بالا بردن پلک است به خوبی تشکیل نشده است. کاندید مناسب عمل پتوز چشم در ابتدا کودکانی هستند که به صورت مادرزادی به پتوز چشم مبتلا شده‌اند و سپس بزرگسالانی که با این مسئله مواجه هستند. توجه داشته باشید که اگر پتوز درجه کمی داشته باشد و روی زیبایی فرد تأثیری وارد نکند، شاید بتوان به همان شکل ادامه دارد و معمولاً زمانی افراد به فکر عمل پتوز هستند که افتادگی پلک فوقانی یا تحتانی روی میدان دید تأثیر منفی بگذارد.   درمان پتوز

پتوز یا افتادگی پلک

 

تفاوت‌ اصلی بلفاروپلاستی و پتوز

با توجه به تفاوت بلفاروپلاستی و پتوز که بیان شد، می‌توان تشخیص داد که تفاوتی این دو در چیست. به خاطر داشته باشید که جراح در عمل بلفاروپلاستی با پفت و بافت چربی اطراف چشم سرو کار دارد در صورتی که، پتور عملی است که جراح بیشترین هدف را روی عضلات بالابرنده پلک می‌گذارد.  

کاربرد بلفاروپلاستی

در مورد تفاوت بلفاروپلاستی و پتوز صحبت کردیم و شاید این سؤال برای شما به وجود آید که بلفاروپلاستی چه کاربردی دارد. این عمل برای بهبود دادن به ظاهر پلک‌ها مورد استقبال قرار می‌گیرد. یعنی پلک بالا و پایین هدف قرار می‌گیرند و باعث رفع اختلاف در عملکرد این دو پلک می‌شود، به هر حال بخشی از روند پیری افتادگی پلک است و زمانی که پوست پلک شل می‌شود طبیعی است که عضلات هم پیر شده و کیسه‌های چربی به خود حالتی پف آلود و برجسته می‌گیرند.
 

کاربرد پتوز

همچنان که در مورد تفاوت بلفاروپلاستی و پتوز اطلاعاتی را ارائه دادیم، بهتر است بدانید که پتوز به افتادگی پلک فوقانی مربوط است که این امر باعث کاهش ارتفاع شکاف پلک می‌شود و در برخی از مواقع شاید هر دو چشم را درگیر کند ولی اغلب تنها روی یک چشم این مشکل به وجود می‌آید. پتوز یا مادرزادی یا اکتسابی است که در هر دو مورد اگر شدت زیادی داشته باشد که عملکرد بینایی را تحت تأثیر قرار دهید باید فرد به فکر جراحی باشد. جراحی پتوز به ترمیم تاندون عضله پلک می‌پردازد. البته برخی ممکن است در پی دیگر جراحی‌های چشم با پتوز روبرو شوند که جراحی پتوز چاره کار می‌تواند باشد.  

مراجعه به پزشک

در مورد تفاوت بلفاروپلاستی و پتوز به صورت مختصر ولی مفید هرآن چه که لازم بود را بیان کردیم. بهتر است بدانید که برای انجام هرکدام شما باید به مهارت و تجربه چشم پزشک مطمئن باشید. دکتر افشین تاج دینی، جراح و متخصص بیماری‌های چشم در کرج هستند که می‌توانید با مراجعه به ایشان مشکلات چشمی خود را برطرف کرده و بهترین نتیجه را مشاهده کنید.

دکتر افشین تاج دینی؛ جراح و متخصص بیماری های چشم در کرج

آدرس مطب : کرج، جهانشهر، بلوار مولانا، رو به روی کلینیک نوردیدگان، ساختمان سروش

ساعات کاری : سه شنبه (از ۱۷:۳۰ تا ۲۰:۳۰) و پنج شنبه (از ۱۰:۰۰ تا ۱۴:۰۰)

 
مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *